OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

(IV Niedziela Wielkiego Postu – 22.03.2020)

1. W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego, usilnie prosimy parafian o stosowanie się do wszelkich postanowień i zaleceń organów państwowych, które mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zgodnie z postanowieniami rozporządzenia ministra zdrowia na Mszy św. – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz kościoła – nie może być łącznie więcej niż 50 osób. Bardzo proszę, aby wierni w duchu odpowiedzialności podporządkowali się tym ograniczeniom. Jeśli to konieczne, niech w Mszy świętej uczestniczą wierni, którzy zamówili daną intencję wraz z najbliższą rodziną. Dotyczy to również ceremonii pogrzebowych. W świątyni zajmujemy miejsca w ławkach w oddaleniu 1 metra od siebie. Znak pokoju przekazujemy w geście ?skłonu głowy?, a Komunię świętą zachęcamy aby przyjmować na rękę. Wszystkie nabożeństwa dodatkowe: Gorzkie Żale, Droga Krzyżowa, nowenny, a także spotkania formacyjne w pomieszczeniach kościelnych zostają zawieszone do odwołania. Apelujemy, aby w tych dniach pozostać w domach, korzystając z udzielonej dyspensy od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy świętej. Nieuczestniczenie w Mszy świętej niedzielnej w tych warunkach nie jest przejawem braku pobożności i wiary, lecz wyrazem troski o dobro wspólne i miłości Boga obecnego w drugim człowieku. Zachęcamy do korzystania z transmisji Mszy św. w telewizji, radiu i internecie.

2. Dzięki życzliwości Telewizji Polskiej TVP3 w pasmie ogólnopolskim nadawać będzie ?Rekolekcje z dominikaninem Jackiem Salijem?. Nauki będą emitowane o godzinie 20.40 w dniach 25, 26 i 27 marca br. (środa, czwartek, piątek), zaraz po transmisji Mszy Świętej z Jasnej Góry. Długość poszczególnych odcinków przewidywana jest na 20 minut. Jednocześnie informujemy, że liturgia Triduum Sacrum będzie transmitowana w telewizji publicznej z Jasnej Góry.

3. Od jutra tj. 23 marca codziennie w godzinach od 15:00 do 18:00 będzie wystawiony w naszej świątyni Najświętszy Sakrament. Będzie możliwość adoracji i osobistej modlitwy. W konfesjonale będzie obecny kapłan. Zachęcamy do udziału w tej formie osobistej pobożności i skorzystania z Sakramentu Pokuty i Pojednania, aby jak najlepiej przygotować się duchowo do przeżywania Świąt Wielkanocnych, które przyjdzie nam obchodzić w tym trudnym czasie. Karteczki do spowiedzi wielkanocnej są wyłożone na stolikach z tyłu kościoła. Przypominamy wiernym o potrzebie modlitwy prywatnej i rodzinnej w duchu słów Jezusa Chrystusa: ?gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich? (Mt 18,20). Ta nadzwyczajna sytuacja sprzyja temu, aby nasze rodziny stawały się coraz bardziej domowymi Kościołami.

4. Penitencjaria Apostolska udziela odpustu zupełnego (pod warunkami: spowiedź sakramentalna, komunia eucharystyczna i modlitwa w intencji Ojca Świętego) z okazji obecnej epidemii światowej tym wiernym, którzy ofiarują nawiedzenie Najświętszego Sakramentu, lub Adorację Eucharystyczną, lub lekturę Pisma Świętego przez co najmniej pół godziny, lub odmówienie różańca świętego, lub pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej, lub odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego, w intencji przebłagania Boga Wszechmogącego o koniec epidemii, ulgę dla tych, którzy cierpią i zbawienie wieczne dla tych, których Pan powołał do siebie.

5. Podobnie jak w ubiegłych latach w kaplicy Matki Bożej wystawiona jest skarbonka, do której można składać ofiary przeznaczone na kwiaty do dekoracji Grobu Pańskiego.

6. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które przekazały srebrne i złote precjoza z przeznaczeniem na renowację naczyń liturgicznych. Bóg zapłać.